Puantų primatavimas – ką reikėtų žinoti ir ko tikėtis?

Puantų primatavimas – ką reikėtų žinoti ir ko tikėtis?

Puantų, o ypač pirmųjų, primatavimas – atsakingas ir laiko užimantis procesas. Šiuo straipsniu norime supažindinti pradedančiąsias (ir ne tik) balerinas, jų tėvus su šia itin specifine šokio avalyne bei jos parinkimu. Todėl remdamiesi  tiek savo ilgamete profesine patirtimi, tiek įvairiais šaltiniais (žr. straipsnio apačioje), paruošėmė Jums patarimus, kaip reikėtų rinktis puantus.

Neretai tenka išgirsti - mums nereikia pačių geriausių/brangiausių/tinkamiausių, nes šokame mėgėjiškai/neprofesionaliai. Į tai atsakymas paprastas - tinkamai pritaikyti puantus būtina visoms šokėjoms be išimties. Kodėl? Nes netinkami puantai 

Pirmiausiai, puantus reikėtų įsigyti tik tuomet, kai tą rekomenduoja kvalifikuotas baleto mokytojas bei mokytis su jais šokti tik su mokytojo priežiūra, antraip rizikuojama patirti įvairių traumų. Tai ypatingai aktualu jaunosioms šokėjoms, kurių kojos ir pėdos, raumenynas dar auga bei formuojasi.
Tinkamų puantų parinkimas itin svarbus tuom, kad sumažėja traumų tikimybė, todėl jei ir nesate profesionali šokėja, nenumokite ranka į primatavimo svarbą.

Kaip pasiruošti puantų primatavimui?

 • Suplanuokite ir užsiregistruokite matavimui iš anksto. Turėkite omenyje, kad puantų primatavimas gali užtrukti ilgokai, tad iš anksto suplanuokite laiką, kad nereikėtų skubėti – puantai nėra duonos kepalas, todėl juos įsigijant „atėjau-paėmiau-sumokėjau“ pirkimo principas neturi būti taikomas. Jei įmanoma, bandykite primatavimui ateiti tokiu dienos metu, kokiu paprastai einate į puantų pamoką, kadangi dienos bėgyje kojos kiek patinsta, todėl jei puantus prisimatuosite ryte, o puantų pamoka paprastai vyksta vakare, po dienos veiklos jie vakare gali pasirodyti nebe taip tinkantys.
   
 • Pasitarkite su baleto mokytoja. Kai kurios mokytojos atlydi savo šokėjas padėti joms išsirinkti puantus, todėl iš anksto paklauskite savo šokių mokytojos, ar ji galėtų/norėtų vykti kartu. Jei puantus rinksitės be mokytojos pagalbos, iš anksto paklauskite mokytojos, kokius puantus (kietesnius/minkštesnius, galbūt platesne „nosyte“, klasikinius/plastikinius ir t.t.), paminkštinimus (medžiaginius, poroloninius, gelinius, silikoninius), juosteles (satinines, drobines, elastines) ji norėtų, kad įsigytumėte. Įsigytus puantus pirmiausiai parodykite mokytojai - nedėvėkite jų, nesiųkite gumų bei juostelių, kol mokytoja „nepalaimins“ jūsų pirkinio.
   
 • Tinkamai pasiruoškite. Matuojantis puantus patartina dėvėti plonas pėdkelnes ar puskojines, taip pat ir patogias kelnes ar tampres, su kuriomis būtų lengva atlikti tokius judesius kaip plie antroje pozicijoje.
  Jei tai nėra pirmieji puantai, į primatavimą atsineškite savo naudojamus paminkštinimus (jei planuojate naudoti tuos pačius) bei senuosiuos puantus. Neretai primatuotojai nori pamatyti, kaip jums tiko senieji puantai, ar jie tapo per maži, ar atsirado kažkokių problemų. Jei senieji puantai jums kėlė skausmą ar atsirado pūslių, nepamirškite to paminėti primatuotojui.
   

Kaip vyksta puantų primatavimas?

 • "Pažintis". Atvykus į puantų primatavimą, primatuotojas greičiausiai pasiteiraus jūsų amžiaus, kiek laiko šokate, kiek užsiėmimų su puantais turėsite per savaitę, įvertins pėdos formą, raumenų išvystymą, taip pat jūsų gali paprašyti atlikti tokius pratimus, kaip tendu, plie ar releve.
  Jei tai jūsų pirmieji puantai, jums bus pasiūlyti paminkštinimai, su kuriais ir matuositės puantus. Pirmo primatavimo metu primatuotojas jums supažindins su puantų „anatomija“, dalių pavadinimais, parodys, kaip juos taisyklingai apsiauti su paminkštinimais.
   
 • Įvairovė. Pasimatuoti greičiausiai teks bent 2-3 poras puantų. Visada pasimatuokite primatuotojo pasiūlytus variantus, net jei tai ir nėra ta firma, modelis, forma ar dydis, kurio tikėjotės.
  Nepamirškite, kad „geriausių puantų“ firmų/modelių nėra – geriausi puantai yra tie, kurie labiausiai tinka konkrečiai šokėjai būtent šiame mokymosi/šokimo etape.

 • Pirmas žingsnis. Apsiavus puantus primatuotojas paprašys jūsų atsistoti (ne ant pirštų!), taip pat ir pastatyti vieną koją ant pirštų, kad galėtų įvertinti puantų dydį, plotį, formą, pado kietumą.
  Jei tokios pirminės apžiūros metu atrodys, jog tai galbūt jums tinkamas puantų modelis, primatuotojas pasiūlys jums prieiti prie atramos ir atsisukus veidu į atramą padaryti plije antroje pozicijoje - šioje pozicijoje pėdoms kliūna daugiausiai svorio, todėl jei puantai mažoki, galite pajusti, jog linksta krumpliai ar stipriai pjauna užkulnį.
   
 • Sekantis žingsnis – atsistoti ant pirštų. Nepamirškite laikytis atramos, stovėti tiesiai bei tvirtai laikyti kelius. Atsistojus ant pirštų bandykite pajausti, ar pėdos jaučiasi stabiliai prilaikomos, ar pirštai nesusmunka per giliai, nelinksta per krumplius, per stipriai nesiremia į grindis ir neskauda. Taip pat neturėtų būti pojūčio, jog pėda virsta į priekį iš puanto, ir atvirkščiai – puantai neturi veržti kelties ir stumti pėdos atgal. Stovint ant pirštų primatuotojas taip pat patikrins užkulnį, kad matytų, ar puantų ilgis jums tinkamas, įvertins dėžutės formos bei pločio tinkamumą jūsų pėdai.
   
 • Atrodo, tinka! Jei ties šiuo etapu tiek šokėja, tiek primatuotojas yra patenkinti matuojama puantų pora, bei jei šokėja yra pakankamai pasiruošusi, galima pabandyti atsistoti ant pirštų penktoje pozicijoje bei atlikti bouree, kad pajausti, ar atliekant šiuos judesius pėda nesusmunka per giliai į puantą. Jei bouree metu pėda puante nejuda ir pirštai stipriai nesigrūda į grindis, greičiausiai jums pavyko rasti tinkamą variantą.


Nepamirškite išsakyti savo pojūčių bei užduoti klausimų primatuotojui – tik taip pavyks išsirinkti kuo labiau tinkamą variantą.
Įsigytus puantus būtinai parodykite baleto mokytojai. Jei mokytoja pasakytų, kad vis tik reikėtų kitokių puantų, būtinai paklauskite, kas, jos nuomone, turėtų būti kitaip – grįžus į šokio prekių parduotuvę bus paprasčiau tiek jums, tiek primatuotojui parinkti kitą puantų porą.

Paruošta naudojantis šaltiniais:

http://thedancewearguru.blogspot.com
http://www.dancespirit.com/how-to/ballet/your-first-pointe-shoe-fitting/
http://pointemagazine.com/inside-pt/confessions-pointe-shoe-fitter/ 

Nuotraukos šaltinis: https://www.pinterest.com/