Puantų primatavimas – ką reikėtų žinoti ir ko tikėtis?

  • Puantų primatavimas – ką reikėtų žinoti ir ko tikėtis?

    Puantų, o ypač pirmųjų, primatavimas – atsakingas ir laiko užimantis procesas. Šiuo straipsniu norime supažindinti pradedančiąsias (ir ne tik) balerinas, jų tėvus su šios itin specifinės šokio avalynės primatavimo procesu. Remdamiesi tiek savo ilgamete profesine patirtimi, tiek įvairiais šaltiniais (žr. straipsnio apačioje), paruošėmė Jums patarimus, kaip reikėtų rinktis puantus.

    Puantus reikėtų įsigyti tik tuomet, kai tą rekomenduoja kvalifikuotas baleto mokytojas bei šokti tik su mokytojo priežiūra, antraip rizikuojama patirti įvairių traumų. Tai ypatingai aktualu jaunosioms šokėjoms, kurių kojos ir pėdos, raumenynas dar auga bei formuojasi. Ortopedai rekomenduoja pradėti šokti su puantais ne anksčiau nei 11-12 metų amžiaus.

    Neretai tenka išgirsti - mums nereikia pačių geriausių/brangiausių/tinkamiausių, nes šokame mėgėjiškai/neprofesionaliai. Į tai atsakymas paprastas - tinkamai pritaikyti puantus būtina visoms šokėjoms be išimties. Kodėl? Kuo šokėja turi mažiau patirties, tuo didesnė rizika patirti traumų. Tai reiškia, kad nepriklausomai nuo to, ar baletas yra hobis, ar siekiama ateityje šokti profesionaliai, tinkamai parinkti puantai bei profesionali mokytojo priežiūra yra būtini norint išvengti sužeidimų bei išmokti taisyklingos bei saugios šokio technikos.

     

    Kaip pasiruošti puantų primatavimui?

    • Planuokite laiką ir užsiregistruokite matavimui iš anksto. Primatavimas įprastai trunka apie 30 min. (o kartais ir ilgiau!), tad iš anksto suplanuokite laiką, kad nereikėtų skubėti – puantai nėra duonos kepalas, todėl juos įsigijant „atėjau-paėmiau-sumokėjau“ pirkimo principas neturi būti taikomas. Be to, užsiregistravus iš anksto, atvykus nereikės laukti ar net keliauti namo tuščiomis rankomis - kartais primatavimų dienos eigoje būna daug, ir jei nesate užsiregistravę, primatuotoja gali tiesiog neturėti galimybės Jūsų priimti. Jei įmanoma, bandykite primatavimui ateiti tokiu dienos metu, kokiu paprastai einate į puantų pamoką, kadangi dienos bėgyje kojos kiek patinsta, todėl jei puantus prisimatuosite ryte, o puantų pamoka paprastai vyksta vakare, po dienos veiklos jie vakare gali pasirodyti nebe taip tinkantys.
       
    • Pasitarkite su baleto mokytoja. Kai kurios mokytojos atlydi savo šokėjas padėti joms išsirinkti puantus, todėl iš anksto paklauskite savo šokių mokytojos, ar ji galėtų/norėtų vykti kartu. Jei puantus rinksitės be mokytojos pagalbos, iš anksto paklauskite mokytojos, kokius puantus (kietesnius/minkštesnius, galbūt platesne „nosyte“, klasikinius/plastikinius ir t.t.), paminkštinimus (medžiaginius, poroloninius, gelinius, silikoninius), juosteles (satinines, drobines, elastines) ji norėtų, kad įsigytumėte. Įsigytus puantus pirmiausiai parodykite mokytojai - nedėvėkite jų, nesiųkite gumų bei juostelių, kol mokytoja „nepalaimins“ Jūsų pirkinio.
       
    • Tinkamai pasiruoškite. Matuojantis puantus patartina dėvėti plonas pėdkelnes ar puskojines, taip pat ir patogias kelnes ar tampres, kurias būtų lengva atsiraitoti virš kelių ir su kuriomis būtų lengva atlikti judesius prie atramos.
      Jei tai nėra pirmieji puantai, į primatavimą atsineškite savo naudojamus paminkštinimus (jei planuojate naudoti tuos pačius) bei senuosiuos puantus. Neretai primatuotojai nori pamatyti, kaip tiko senieji puantai, kurioje vietoje jie labiausiai išsiformavo/sulūžo, ar jie tapo per maži, ar atsirado kažkokių problemų. Jei senieji puantai jums kėlė skausmą ar atsirado pūslių, nepamirškite to paminėti primatuotojui.
       

    Kaip vyksta puantų primatavimas?

    • Pažintis. Atvykus į puantų primatavimą, primatuotojas greičiausiai pasiteiraus Jūsų amžiaus, kiek laiko šokate, kiek užsiėmimų su puantais turėsite per savaitę, įvertins pėdos formą, raumenų išvystymą, taip pat Jūsų gali paprašyti atlikti keletą pratimų prie atramos, padėsiančių įvertinti pėdas ir raumenyną. Jei tai Jūsų pirmieji puantai, Jums bus pasiūlyti paminkštinimai, su kuriais ir matuositės puantus. Pirmo primatavimo metu primatuotojas Jus supažindins su puantų „anatomija“, dalių pavadinimais, parodys, kaip juos taisyklingai apsiauti su paminkštinimais.
       
    • Apšilimas. Ant puantų stotis neapšilusiais raumenimis ir sąnariais yra pavojinga, be to, ir sunkiau ant jų atsistoti, todėl prieš matuojantis puantus labai svarbu bent 5-10 min. apšilti prie atramos.
       
    • Įvairovė. Pasimatuoti greičiausiai teks toli gražu ne vieną porą puantų. Visada pasimatuokite primatuotojo pasiūlytus variantus, net jei tai ir nėra ta firma, modelis, forma ar dydis, kurio tikėjotės. Nevenkite matuotis ir tų modelių ar gamintojų, kurie kažkada praeityje Jums netiko - keičiantis raumenynui ir pėdoms, tai, kas netiko seniau, dabar gali atrodyti visai kitaip.
      Nepamirškite, kad „geriausių puantų“ firmų/modelių nėra – geriausi puantai yra tie, kurie labiausiai tinka konkrečiai šokėjai būtent šiame mokymosi/šokimo etape.

    • Pirmas žingsnis. Apsiavus puantus primatuotojas paprašys Jūsų atsistoti (ne ant pirštų!), taip pat ir pastatyti vieną koją ant pirštų, kad galėtų įvertinti puantų dydį, plotį, formą.
      Jei tokios pirminės apžiūros metu atrodys, jog tai galbūt Jums tinkamas puantų modelis, primatuotojas pasiūlys Jums prieiti prie atramos ir atsisukus veidu į atramą padaryti plije antroje pozicijoje - šioje pozicijoje pėdoms kliūna daugiausiai svorio, todėl jei puantai mažoki, galite pajusti, jog linksta krumpliai ar stipriai pjauna užkulnį.
       
    • Sekantis žingsnis – atsistoti ant pirštų. Nepamirškite laikytis atramos, taisyklingos laikysenos bei tvirtai laikyti kelius bei čiurnas. Atsistojus ant pirštų bandykite pajausti, ar pėdos jaučiasi stabiliai prilaikomos, ar pirštai nesusmunka per giliai, nelinksta per krumplius, per stipriai nesiremia į grindis ir neskauda. Taip pat neturėtų būti pojūčio, jog pėda virsta į priekį iš puanto, ir atvirkščiai – puantai neturi veržti kelties ir stumti pėdos atgal.
      Stovint ant pirštų primatuotojas taip pat patikrins užkulnį, kad matytų, ar puantų ilgis jums tinkamas, įvertins dėžutės formos bei pločio tinkamumą jūsų pėdai. Primatuotoja greičiausiai prašys Jūsų atsistoti šeštoje, pirmoje pozicijose, atlikti plie ir kitus judesius priklausomai nuo Jūsų patirties bei galimybių. Nepamirškite išsakyti savo pojūčių bei užduoti klausimų primatuotojui – tik taip pavyks išsirinkti kuo labiau tinkamą variantą. 
       
    • Atrodo, tinka! Jei ties šiuo etapu tiek šokėja, tiek primatuotojas yra patenkinti matuojama puantų pora - laikas juos parodyti baleto mokytojai. Kartais tinka ne viena pora, tad primatuotoja gali pasiūlyti parodyti mokytojai keletą tinkamų variantų. Jei mokytoja pasakytų, kad vis tik reikėtų kitokių puantų, būtinai paklauskite, kas, jos nuomone, turėtų būti kitaip – grįžus į šokio prekių parduotuvę bus paprasčiau tiek jums, tiek primatuotojui parinkti kitą puantų porą.

    Naudoti šaltiniai:

    http://thedancewearguru.blogspot.com
    http://www.dancespirit.com/how-to/ballet/your-first-pointe-shoe-fitting/
    http://pointemagazine.com/inside-pt/confessions-pointe-shoe-fitter/ 

    Nuotraukos šaltinis: https://www.pinterest.com/