Susidėvėjusių puantų keliami pavojai - ir penki būdai, kaip išvengti traumų

  • Susidėvėjusių puantų keliami pavojai - ir penki būdai, kaip išvengti traumų

    Puantai - įnoringa šokio avalynė. Įsigyti naujus puantus kainuoja ir laiko, ir pinigų, tad nenuostabu, kad daugelis šokėjų stengiasi prailginti jų tarnavimo laiką. Bet ar žinote, kad šokant su sudėvėtais puantais didėja įvairių traumų tikimybė? 

    Kodėl puantai susidėvi?

    Puantų pirštų ‘dėžutės’ tradiciškai gaminamos iš stipriai suspausto popieriaus ar medžiagos sluoksnių, o padai – odos, plastiko ar sluoksniuoto ir klijais kietinto burlapo.

    Kol puantai nauji, dėžutė ir padas yra nelankstūs. Dažnai šokėjos prisitaiko puantus savo pėdai juos išminkštindamos – lankstant padą, spaudant dėžutę, drėkinant klijus ir pan. Dėl šių modifikacijų puantai tampa patogesni, tačiau tai gali sugadinti puanto konstrukciją.

    Šokio metu išsiskiriantis prakaitas silpnina puantų sudėtines medžiagas – panašiai nutiktų kartoną palikus lietuje. Kuo ilgiau ir dažniau avite tą pačią puantų porą, tuo greičiau ji susidėvės. Pėdos lygiavimas, šokio pobūdis ir technika bei pėdos stiprumas taip pat įtakoja puantų susidėvėjimą.


    Kodėl dėl puantų susidėvėjimo patiriamos traumos?

    Šokti ant pirštų galų žmogui nėra natūralus įgimtas dalykas. Darbo su puantais metu pėda gauna net keturis kartus didesnę svorio apkrovą, nei įprastai, todėl itin svarbu, kad ši apkrova būtų kuo tolygiau paskirstyta per kaulus ir minkštuosius audinius.

    Pėda ir čiurna turi 26 kaulus, 33 sąnarius ir virš 100 raiščių bei sausgyslių. Gerai pritaikyti puantai prilaiko teisingą jų lygiavimą. Dėl susidėvėjusių puantų šios vidinės pėdų ir čiurnų struktūros gali suspausti viena kitą – dėl šios priežasties sąnariai gali gauti per didelę apkrovą. To pasėkmė – chroniškos problemos, tokios kaip didžiojo piršto sąnario (‘kauliuko’) uždegimas, kremzlių pažeidimai (galintys sukelti artritą), kaulinės ataugos ir finale – judesio sąnaryje praradimas, žinomas kaip ‘hallux rigidus’.

    Kai puantų platforma susidėvi, ar kai dėžutė/padas nebeprilaiko pėdos, pasikeičia šokėjos pusiausvyros centras. Apkrova tolygiai nebepaskirstoma per visą pėdą – vietoje to, spaudimas koncentruojasi į pėdos viršutinę dalį. Vidurinioji ir galinė pėdos dalis sugeria šią apkrovą, todėl didėja stresinių pėdos ir čiurnos kaulų įskilimų tikimybė.

    Daugelis minkštųjų audinių pažeidimų įvyksta ir dėl kūno kompensavimo. Tiek lenkiamosios, tiek tiesiamosios pėdos ir čiurnos sausgyslės gali persitempti, kai šokėja bando ištaisyti netaisyklingą pėdos lygiavimą, kurį sukelia susidėvėję puantai. Tam tikros kitos raumenų grupės taip pat dirba daugiau, nei įprastai, todėl padidėja bursito, sausgyslių uždegimo ar net trūkimo rizika.

    Šios problemos paprastai yra gydomos, tačiau gali užsitęsti net ir pakeitus susidėvėjusius puantus. 


    Pėdų rentgeno nuotrauka: kairėje - pėda naujuose puantuose, dešinėje - susidėvėjusiuose puantuose. Matomi pėdos lygiavimo pokyčiai ir sąnarių tarpų susispaudimas, kai dėl puantų susidėvėjimo pėda nebeprilaikoma.
     

    Kaip išvengti puantų susidėvėjimo sukeliamų traumų?

    Išvengti puantų susidėvėjimo neįmanoma, tačiau sumažinti traumų tikimybę galite tokiais būdais:

    1. Būtinas tinkamas puantų primatavimas. Pėdos keičiasi laikui bėgant, didėjant šokėjos jėgai, lankstumui.

    2. Puantų nereikia ‘sunaikinti’, norint juos pritaikyti savo pėdai. Jei dar neturite daug patirties šokant su puantais, su naujais puantais nieko daryti nereikėtų, nebent taip nurodytų mokytoja. Kai matote, kaip patyrusios balerinos modifikuoja savo puantus, nepamirškite, kad jos jau yra įgudusios ‘mechanikės’ ir jau žino, kaip tiksliai prisitaikyti puantus pagal savo pėdą. Tai, ką daro jos, nebūtinai tinka Jums.

    3. Reguliariai keiskite puantus. Nelaukite, kol jie sulūš. Daugumą puantų, gaminamų iš tradicinių medžiagų, dėl dėvėjimosi reikia keisti po 10-20 val. šokimo. Šis laiko tarpas priklauso ir nuo šokėjos lygio/technikos.

    4. Patikrinkite puantus prieš ir po šokio. Stebėkite, ar neatsirado asimetrijos, minkštų ar ypatingai nusidėvėjusių vietų. Stebėkite tas vietas, ir jei Jūsų puantai dėvisi nevienodai, atkreipkite dėmesį į savo biomechaniką – tai gali padėti suprasti, kodėl kai kurios Jūsų puantų vietos greičiau susidėvi.

    5. Leiskite puantams pilnai išdžiūti po kiekvieno naudojimo. Visuomet turėkite kelias pilnai paruoštas puantų poras, tuomet galėsite jas paeiliui keisti – taip išvengsite šokimo su drėgnais puantais.

     

     

    Originalus straipsnis "Dance Magazine" https://www.dancemagazine.com/dead-pointe-shoes-2645036232.html